بهره‌های ماندگار برجام برای صنایع ایران

بهره‌های ماندگار برجام برای صنایع

بهره‌های ماندگار برجام برای صنایع ایران

750 443 مسئول فضای مجازی

صنعت کشور بعد از برجام با فرصت‌های مناسبی در جهت مقاصد توسعه‌ای کشور مواجه شد. شرایط حضور در بازارهای بین‌المللی و همچنین تجهیز برخی واحدهای صنعتی به دانش و فنّاوری نوین برای صنعت‌کاران مهیا و موانع پیش روی آن‌ها برداشته شد.

از طرفی نمی‌توان ادعا کرد که بسیاری موانع و مشکلات صنعت کشور به برقراری یا عدم برقراری برجام بستگی دارد. چراکه بارها شاهد بوده‌ایم عواملی مانند ساختارهای صنعتی، هزینه‌های تولید، تأمین مالی و … موانعی در جهت رونق‌پذیری تولید ایجاد کرده‌اند.

حمید گرمابی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با خبرنگار عصراقتصاد گفت: طی چند سال گذشته مشکلاتی که از قبل در صنایع مختلف به‌نوعی انبارشده بود تا حد زیادی مرتفع شد.

گرمابی افزود: صنایع کشور مانند خودروسازی و نساجی با اقداماتی مانند بروز رسانی تجهیزات و ماشین‌آلات خط تولید یا انعقاد قراردادهای تجاری با کشورهای دیگر در این بازه زمانی از برجام بهره بردند.

این نماینده مجلس ضمن انتقاد از اینکه در برخی صنایع اما در بهره‌گیری از شرایط پسا برجام نقاط ضعفی نیز داشتیم، ادامه داد: می‌توانستیم در روند فعالیت‌ها سریع‌تر پیش رفته و با انعقاد قراردادهای بیشتر با طرفین غربی، بهره‌های دیگری نیز از فرصت به‌دست‌آمده ببریم و نحوه انعقاد قراردادها را به سمتی پیش ببریم که طرفین به‌راحتی نتوانند از مسئولیت خود شانه خالی کنند.

وی ضمن اشاره به عملکرد مناسب وزارت راه و شهرسازی در دوران برجام گفت: وزارت راه و شهرسازی به‌خوبی نسبت به استفاده از این فرصت اقدام و قراردادهایی را با شرکت‌های هواپیمایی منعقد نموده و چند فروند هواپیما به کشور وارد کرد. هرچند که متأسفانه به نظر می‌رسد، شرکت‌های هواپیمایی به‌راحتی از تعهدات خود سر باز زده‌اند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نسبت به محکم‌کاری خودروسازان در عقد قراردادها با شرکت‌های اروپایی ابراز امیدواری کرد و افزود: بهتر بود قراردادها با دقت بیشتری نسبت به خروج احتمالی کشورها از برجام منعقد می‌شدند تا زمینه به‌راحتی برای شانه خالی کردن آن‌ها از بار تعهداتشان فراهم نگردد.

وی در رابطه با مدیریت شرایط موجود و مقاوم‌سازی کشور در ایجاد شرایط مشابه گفت: نگاه جدی به توانمندی‌های موجود در داخل، برنامه‌ریزی جامع و مدون جهت استفاده از این ظرفیت‌ها، رفع مشکلات تولیدکنندگان، بهره‌گیری از توانمندی‌های نیروی کار متخصص و… همگی به ایجاد اشتغال و کنار آمدن با مشکلات تحریم کمک خواهند کرد.

دیدگاهی بگذارید

پروفسور حمید گرمابی

نماینده مردم شریف شهرستانهای نیشابور و فیروزه در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی

  • فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی شریف
  • اخذ کارشناسی ارشد از دانشگاه صنعتي امیرکبیر
  • اخذ دکتری مهندسی شیمی با درجۀ عالی از دانشگاه “مک گیل” کشور کانادا
  • انتشار بیش از 150 مقالۀ علمی ISI در مجلات بین‌المللی و يا به صورت ارائۀ کنفرانس در کشورهای مختلف اروپایی ، آمریکایی و آسیایی
  • ثبت 5 اختراع در داخل کشور
  • رئیس دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر


روش های تماس با دفتر ارتباطات مجازی دکتر گرمابی
 

ساعت کاری : ۸ الی ۱۳
نشانی : نیشابور – ابتدای منوچهری شمالی
شماره تماس : ۰۵۱۴۲۲۳۸۱۷۰