برخی سهل‌انگاری‌ها در گذشته باعث ثبت جهانی بسیاری از آثار ایران به نام کشورهای دیگر شد

دکتر حمید گرمابی

برخی سهل‌انگاری‌ها در گذشته باعث ثبت جهانی بسیاری از آثار ایران به نام کشورهای دیگر شد

675 340 مسئول فضای مجازی

حمید گرمابی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص بررسی و ثبت ساز دوتار در فهرست میراث جهانی یونسکو گفت: ساز دوتار برای مردم استان خراسان است و موسیقی آن باعث شادی و مرهمی برای آلام مردم این خطه است. جای تشکر دارد وزارت فرهنگ پیشنهاد ثبت جهانی ساز دو تار را به یونسکو ارائه کرده زیرا این ساز مختص ایران است.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: موسیقی مقامی و سنتی در فرهنگ ما وجود داشته و باید تلاش کرد این ساز با نام ایران در همه جای دنیا شناخته شود. در گذشته سهل انگاری‌هایی باعث شد بسیاری از آثار ما به نام کشورهای دیگر ثبت شود و نوعی دزدی فرهنگی توسط کشورهای دیگر صورت بگیرد اما تمام مسئولین همت کنند تا آثار مهم در یونسکو ثبت جهانی شود.

این نماینده مجلس در دوره دهم افزود: ثبت آثار هنری و فرهنگی افتخار بزرگی برای کشور به ارمغان می آورد و هم‌چنین باعث شناخته شدن فرهنگ ناب ایرانی در سراسر جهان خواهد شد. نباید به سادگی از کنار این مسئله گذشت که کشور های همسایه همواره به دنبال ثبت آثار ما به نام کشورهای خویش بودند و جای تأسف دارد که مسئولین ما در برخی مسائل کم‌کاری کردند ولی باید همه مسئولین فرهنگی همت خود را برای معرفی فرهنگ ناب ایرانی در سراسر جهان بکار گیرند.

وی تاکید کرد: این اثر بطور قطع مدعیان دیگری خواهد داشت ولی باید با پیگیری‌های لازم و لزوم بکارگیری دیپلماسی فرهنگی ساز دو تار که در خراسان جایگاه ویژه‌ای دارد، به نام ایران ثبت جهانی شود.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس خاطر نشان کرد: هیچ اغماضی نباید در صورت بروز کم‌کاری مسئولین مربوطه صورت بگیرد؛زیرا در گذشته برخی کم‌کاری‌ها باعث ثبت جهانی آثار ما با نام کشورهای دیگر شد و این اتفاق نباید بار دیگر صورت بپذیرد.

دیدگاهی بگذارید

پروفسور حمید گرمابی

نماینده مردم شریف شهرستانهای نیشابور و فیروزه در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی

  • فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی شریف
  • اخذ کارشناسی ارشد از دانشگاه صنعتي امیرکبیر
  • اخذ دکتری مهندسی شیمی با درجۀ عالی از دانشگاه “مک گیل” کشور کانادا
  • انتشار بیش از 150 مقالۀ علمی ISI در مجلات بین‌المللی و يا به صورت ارائۀ کنفرانس در کشورهای مختلف اروپایی ، آمریکایی و آسیایی
  • ثبت 5 اختراع در داخل کشور
  • رئیس دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر


روش های تماس با دفتر ارتباطات مجازی دکتر گرمابی
 

ساعت کاری : ۸ الی ۱۳
نشانی : نیشابور – ابتدای منوچهری شمالی
شماره تماس : ۰۵۱۴۲۲۳۸۱۷۰