سهم یک درصدی ایران از بازار ۳۵۰ میلیارد دلاری منطقه / نگاه صنعت ما به بازار داخل است

دکتر حمید گرمابی

سهم یک درصدی ایران از بازار ۳۵۰ میلیارد دلاری منطقه / نگاه صنعت ما به بازار داخل است

675 340 کارگروه فضای مجازی

حمید گرمابی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص عدم موفقیت در تصاحب بازار کشورهای همسایه، اظهار داشت: در زمینه صادرات اولین مشکل این است که واحدهای صنعتی برمبنای صادرات شکل نمی‌گیرد و تولید نمی‌کنند بلکه به بازار داخلی چشم دارند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تولید برای بازار داخلی و تولید برای صادرات تفاوت دارد، گفت: سفارتخانه‌های ما در زمینه مباحث اقتصادی فعال نیستند، این سفارتخانه‌ها باید به‌عنوان یک بازاریاب برای تولیدکنندگان داخلی فعالیت داشته باشند.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: تولیدکنندگان کوچک و متوسط توان لازم را برای بازاریابی و صادرات ندارند که باید کنسرسیوم‌های برای آنها تشکیل شود تا تعداد قابل توجهی از آنها توان مالی، بازاریابی و صادرات را پیدا کنند و در این زمینه تولیداتی را داشته باشند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه علاوه بر موارد مطرح شده، صادرات نیازمند کیفیت مناسب ، تحویل به‌موقع، قیمت مناسب و رقابتی است، اضافه کرد: ساختار صنعت کشور ما متاسفانه بیشتر بر مبنای بازار داخلی شکل گرفته است که نیازمند یک تحول در ساختارها و صنایع هستیم تا از بازارهای منطقه استفاده کنیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه در کشورهای منطقه حدود 350 میلیارد دلار بازار وجود دارد که متاسفانه موفق به کسب تنها یک درصد از آن شده‌ایم، خاطرنشان کرد: باید بتوانیم 10 درصد از بازار منطقه را ازآن خود کنیم، این مسئله نیازمند کار و برنامه‌ریزی است تا حداقل سهم مناسبی را از این بازار موجود را داشته باشیم.

لینک خبر در خبرگزاری خانه ملت

 

دیدگاهی بگذارید

پروفسور حمید گرمابی

نماینده مردم شریف شهرستانهای نیشابور و فیروزه در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی

  • فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی شریف
  • اخذ کارشناسی ارشد از دانشگاه صنعتي امیرکبیر
  • اخذ دکتری مهندسی شیمی با درجۀ عالی از دانشگاه “مک گیل” کشور کانادا
  • انتشار بیش از 150 مقالۀ علمی ISI در مجلات بین‌المللی و يا به صورت ارائۀ کنفرانس در کشورهای مختلف اروپایی ، آمریکایی و آسیایی
  • ثبت 5 اختراع در داخل کشور
  • رئیس دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر


روش های تماس با دفتر ارتباطات مجازی دکتر گرمابی
 

ساعت کاری : ۸ الی ۱۳
نشانی : نیشابور – ابتدای منوچهری شمالی
شماره تماس : ۰۵۱۴۲۲۳۸۱۷۰