گزارش پیگیری مطالبه مردمی در خصوص فرودگاه نیشابور

مطالبه مردمی در خصوص فرودگاه نیشابور

گزارش پیگیری مطالبه مردمی در خصوص فرودگاه نیشابور

750 314 مسئول فضای مجازی

پافشاری دکتر گرمابی در آخرین جلسه‌ی شورای اداری درحضور استاندار خراسان رضوی برای ساخت فرودگاه نیشابور، مبتنی بر فعالیت‌هایی بوده که از مدّت‌ها پیش در دستور کار نماینده‌ی مردم قرار داشت و همزمان با سفر رئیس‌جمهور، این مطالبه‌ی قدیمی را در سطوح عالی مسئولین کشور پیگیری کرد.

مروری بر پیشینه‌ی پیگیری‌ها:

◀️ مطالعات پیشینی توسط مجموعه‌ی کارگروه‌های تخصصی.

◀️آغاز مذاکرات با وزیر راه و شهرسازی و درخواست از دکتر آخوندی مبنی بر انجام مطالعات و بررسی فنی و اقتصادی احداث فرودگاه که منجر به دستور مساعد وزیر خطاب به رئیسِ سازمان هواپیمایی کشوری مبنی بر بررسی فنی و اظهارنظر امکان‌پذیری و توجیه اقتصادی طرح مذکور در مرداد ماه ۱۳۹۶ گردید.

◀️ انجام مذاكرات اوليّه با مهندس عابدزاده در اسفند ماه ۱۳٩٦ در مجلس شورای اسلامی و آغاز فرایند تدوین طرح اولیه‌ی احداث فرودگاه و برآورد هزینه‌ها و امکان‌سنجی منابع تأمین آن بر اساس بودجه‌های اندكِ موجود و امکان حمایت بخش خصوصی و مشکل اصلی کسب موافقت که در این مرحله اتّفاق افتاد.

◀️ انجام ارتباط مستمر و رایزنی با متخصصین مربوطه و ایجاد کارگروهی ویژه از شهروندانِ مطلع و پیگیر موضوع، به منظور بررسی همه‌ جانبه‌ی پروژه و تهیه‌ی پروپوزال مورد نیاز جهت ارائه به مسئولین ذی‌ربط.

◀️ استفاده از فرصت سفر رئیس‌‌جمهور به نیشابور و گفتگوی مکرّر با مقامات ذی‌ربطِ همراه ایشان و ارائه‌ی پیشنهاد احداث فرودگاه در قالب انجام  پروژه‌ی شاخص دستاورد سفر رئیس‌جمهور به نیشابور، علاوه بر کسب بودجه‌های مختلفی که مصوب گردید.

◀️ پیگیری این پیشنهاد، پس از سفر رئیس‌جمهور و مذاکره با مسئولین مربوطه از جمله دکتر حاج محمدی؛ مسئول بودجه سفرهای رئیس‌جمهور در سازمان برنامه و بودجه و ارائه‌ی پروپوزال احداث فرودگاه و ارائه‌ی دلایل توجیهی آن که توسط کارگروه‌ها و متخصصان مربوطه تهیه شده بود.

◀️ انجام جلسه‌ای در خرداد ماه ۱۳۹۷ به همراه تعدادی از فعالین صنعت هوایی و کارگروه ویژه‌یِ مامور از سویِ دکتر گرمابی با مشاورین شرکت فرودگاه های کشور و بررسی نهایی پروپوزال احداث فرودگاه نیشابور.

◀️ برگزاریِ جلسه‌ی مجدد در ۲۳ خرداد سال جاری با رئیس سازمان هواپیمایی کشوری که با حضور مشاورین فنی دکتر گرمابی و معاونین سازمان هواپیمایی همراه بود و همزمان نیز پیگیری‌هایِ لازم جهت اخذ موافقت تخصیص بودجه‌ی ”پروژه‌ی شاخص سفر رئیس‌جمهور” به احداث فرودگاه، طی رایزنی با مسئولين استان و سازمان برنامه و بودجه و دکتر واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور انجام گردید.
🔸 نماینده‌ی مردم در این دیدارها بر موارد ذیل به عنوان دلایل اصرار بر احداث فرودگاه با اولویت انجام پروازهای كوچك و متوسط داخلی در گام نخست تأکید کرده است:
▫️جمعیت حداقل نیم میلیون نفری شهرستان‌های نیشابور و فیروزه
▫️وجود بیش از ۴۰۰ واحد صنعتی و تولیدی فعال در منطقه
▫️وجود جاذبه‌های پرشمار گردش‌گری و مشاهیر جهانی همچون خیّام و عطّار
▫️استقرار اردوگاه کشوری باغرود و نیز وجود هتل چهارستاره در شهرستان
▫️سوابق حوادث متعدد طبیعی در شهرستان مانند سیل و زلزله و لزوم دسترسی به سریع‌ترین ابزارهای کمک‌رسانی
▫️خطرات جاده‌ای برای مسافران شهرستان‌های نیشابور و فیروزه جهت استفاده از فرودگاه مشهد
▫️کم شدن بار فرودگاه کلان‌شهر مشهد به ویژه در خدمات متعدد هوایی همچون آموزشگاه‌های خلبانی و خدمات جانبی که با توجه به ترافیکِ کاری فرودگاه مشهد، هم‌اکنون مجوّزی برای آن‌ها در مشهد صادر نمی‌شود و امکان انتقال آن‌ها به نیشابور که وجودِ فرودگاه نیشابور می‌تواند نقش حمایتی و پوششى براى فرودگاه مشهد را داشته باشد.
▫️فروش بیش از ۵۰۰ بلیط پرواز‌های داخلی صرفاً توسط آژانس‌های سطح شهر نیشابور در طی هفته بدون در نظر گرفتن آمار بلیت‌های اینترنتی و بلیت‌های تهیه شده توسط شهروندان نیشابوری از سایر شهرها که امکان بالقوّه‌ی ایجاد هر روز یک تا دو پرواز را به مرکز فراهم خواهد کرد.
🔻 نتیجه:
علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته در این‌باره توسط دکتر گرمابی و کسب نظر مساعد بسیاری از مسئولین، و به ویژه وجود بودجه‌ی پروژه‌ی شاخص سفر رئیس‌جمهور، برخی از مسئولین استانی با ابراز تردید از حمایت بخش خصوصی و امکان تکمیل پروژه، اعتقاد و باور به جایگزین کردن طرح دیگری به جایِ احداث فرودگاه دارند که دکتر گرمابی با پافشاری بر این موضوع در جلسه‌ی اخیر شورای اداری شهرستان، اکنون در تلاش برای قانع ساختن آن مخالفان و کسب موافقت قطعی و کامل جهت اجرای پروژه را دارد و همچنان پیگیر تحقّق موضوع می‌باشد. امید است این تلاش به سرانجام مطلوب رسیده و موجب فراهم آوردن رضایت شهروندان ارجمند گردد.

دیدگاهی بگذارید

پروفسور حمید گرمابی

نماینده مردم شریف شهرستانهای نیشابور و فیروزه در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی

  • فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی شریف
  • اخذ کارشناسی ارشد از دانشگاه صنعتي امیرکبیر
  • اخذ دکتری مهندسی شیمی با درجۀ عالی از دانشگاه “مک گیل” کشور کانادا
  • انتشار بیش از 150 مقالۀ علمی ISI در مجلات بین‌المللی و يا به صورت ارائۀ کنفرانس در کشورهای مختلف اروپایی ، آمریکایی و آسیایی
  • ثبت 5 اختراع در داخل کشور
  • رئیس دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر


روش های تماس با دفتر ارتباطات مجازی دکتر گرمابی
 

ساعت کاری : ۸ الی ۱۳
نشانی : نیشابور – ابتدای منوچهری شمالی
شماره تماس : ۰۵۱۴۲۲۳۸۱۷۰