نمایش نوار ابزار

جلوگیری از خام‌فروشی و تکمیل زنجیره تولید راهی برای رفع معضل بیکاری

🔹به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حمید گرمابی در اولین نطق خود در نشست علنی امروز (دوشنبه، ۱۷ خرداد) مجلس شورای اسلامی درباره گزارش وزیر اقتصاد در صحن علنی مجلس گفت: نرخ تورم نسبت به گذشته کاهش یافته اما رکود همچنان پابرجاست که برای حل آن باید برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت تدوین کرد.

🔹نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:‌ برای سال جاری نرخ رشد ۵ درصدی در نظر گرفته شده اما بهتر است براساس نرخ رشد، کاهش نرخ بیکاری نیز پیش بینی شود ولی متاسفانه امروزه آمارهای مختلفی اعلام می شود مبنی بر اینکه تا ۶ میلیون نفر بیکار وجود دارد و گفته می شود هر سال نیز یک میلیون نفر به این جمعیت اضافه خواهد شد، لذا باید تصمیم اساسی اتخاذ شود. برای حل معضل بیکاری می توان نرخ رشد بالای ۱۰ درصد نیز در نظر گرفت چرا که بیکاری منشاء آسیب های بزرگ اجتماعی است.

🔹گرمابی در ادامه، جلوگیری از خام فروشی و تکمیل زنجیره تولید در کشور را از دیگر راهکارهای رفع بیکاری دانست و گفت: وزارت امور اقتصاد و دارایی باید سیاست های جلوگیری از خام فروشی را در صنایع مختلف از جمله پتروشیمی در نظر گیرد. برای ایجاد اشتغال، فعال کردن ظرفیت خالی صنایع موجود، راه ساده و زودبازدهی است؛ البته مشکلاتی چون سرمایه در گردش نیز باید مرتفع گردد. کاهش نرخ بهره های بانکی برای رونق تولید باید در دستور کار وزارت اقتصاد و امور دارایی قرار گیرد، همچنین ساماندهی نظام مالیاتی و رفع موانع جذب سرمایه گذاری باید در اولویت قرار گیرد. نرخ عوارض گمرکی نیز باید متناسب با سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی تعیین شود.

دیدگاه ها
 • فسا پاسخ به دیدگاه

  با سلام واحترام
  خواهشی داشتم که نماینده مجلس هایی که نطقی شبیه نطق آقای گرمابی می کنند یک بار دیگه نطق خودشون رو بخونند ببینند این حرفهای کلیشه ای رو چند صد بار دیگه باید به مردم بگند؟

  • کارگروه فضای مجازی پاسخ به دیدگاه

   با سلام،
   با سپاس از شما برای به اشتراک گذاشتن نظرتان.💐
   یکی از انتقاداتی که به شکل سنتی به سیستم نمایندگی در کشور ما گرفته می شود این بوده است که نمایندگان به خصوص نمایندگان شهرستان های مختلف که بیش از ۷۰ درصد نمایندگان مجلس را تشکیل می دهند، این فرصت محدود نمایندگی مردم را، بستری مناسب برای انجام کارهای نمایشی در جهت کسب رای مجدد مردم شهر خود در دوره های آتی دیده و به چیزی جز ارایه رزومه ای عامه پسند برای دوره های بعد خود نمی اندیشند!
   این مدل نمایندگان از تحلیل ، تصمیم ، قانون گذاری و نظارت در سطح کلان کشوری غفلت می کنند. در حالی که بیکاری، رکود، تورم، فساد و بروکراسی ناکارامد و خیلی از مباحث کلیدی دیگر در واقع نه سخنانی کلیشه ای که بزرگترین مشکلات دامنگیر کشور ما هستند. راه حل این مشکلات نیز نه راه حلی منطقه ای، که عزمی ملی و کشوری را می طلبد. طبیعتا گام های بزرگی که دولت محترم در زمینه کاهش تورم برداشته است از کلان شهر تهران تا کوچکترین روستاهای کشور را از تاثیرات مثبت اش بی نصیب نگذاشته است. اشاره به رکود فراگیر فعلی در کشور و ارایه راه حل هایی از قبیل جذب سرمایه گذار خارجی، حمایت از تولید، کاهش بهره بانکی، جلوگیری از خام فروشی و … راه حل هایی است که بارها از زبان نماینده محترم شهرمان جناب آقای گرمابی شنیده ایم. تاکید مستمر بر این نکات کلیدی در دراز مدت شاید برای گوینده آن کلیشه‌ای بنظر برسد ولی برای رفع نقائص اصلی کشور اجتناب ناپذیر است. امید که سایر نمایندگان در مجلس شورای اسلامی نیز با چنین نگاه کلان نگر و کارشناسی، این فرصت زودگذر خدمت را قدر دانسته و به حل مسائل کلان این مردم در کنار مسائل شهر خود بپردازند تا دعای خیر مردم حوزه انتخابیه خود را در کنار همه مردم کشور، توشه دنیا و اخرتشان قرار دهند. ان شالله
   دفتر ارتباطات مجازی دکتر حمید گرمابی

 • حسین پاسخ به دیدگاه

  بنده به شخصه صحبتهای دکتر گرمابی تایید میکنم درد جامعه ما بیکاری و عدم برنامه ریزی منظم است لذا جا داره بعنوان یک کارشناس امور اجتماعی بگم بیانات اقا گرمابی اینده و حال را در بر میگیرد.امید است با پیگیری شما نمایندگان عالم بخشی از مشکلات صنعت که همه مشکلات اجتماعی از انجا شروع می شود حل شود.