نمایش نوار ابزار

مطالبه دکتر گرمابی و سایر دانشگاهیان مجلس برای برگرداندن نهاد دانشگاه به ساختار علمی و تخصصی

مطالبه دکتر گرمابی و سایر دانشگاهیان مجلس برای برگرداندن نهاد دانشگاه به ساختار علمی و تخصصی به عنوان مغز متفکر و نقاد جامعه

جمعی از نمایندگان مجلس در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، خواستار حفظ جایگاه دانشگاه، به عنوان مهمترین مرجع بسط آگاهی‌های اجتماعی و فرهنگی در جامعه شدند.

در بخشی از این نامه‌ آمده است:

کاهش اعتماد اجتماعی به دانشگاهیان، شکاف میان نخبگان دانشگاهی و مسئولان اجرایی، فقدان شایسته‌سالاری، حذف و جذب فله‌ای اساتید و انحلال یک شبه برخی گروه های آموزشی از جمله مواردی است که در دولت قبل اتفاق افتاد و حاصلی جز سرخوردگی و بی‌قاعدگی در نظام دانشگاهی دربرنداشت.

متاسفانه سه اقدام «توسعه کمی»، «کالایی شدن» و «امنیتی سازی فضای دانشگاه» در نیمه دوم دهه ۸۰، نقشه راه توسعه دانشگاه های کشور بود. ما به جد خواهان تغییر در هر سه راهبرد ذکر شده و بازگرداندن دانشگاه به مدار علم گرایی هستیم.

تغییر در حوزه افزایش سهم دوره‌های رایگان در آموزش عالی کشور ضروری است تا امکان تحصیل برای طبقات محروم جامعه دشوار نشود.

بردن آموزش عالی باکیفیت و کم‌هزینه به استان‌های مرزی کشور یکی از مهم‌ترین زمینه‌های لازم برای ایجاد توسعه و امنیت پایدار در آن مناطق است.

یکی ازمطالبات حیاتی برای دانشگاه،حفظ کیفیت و کیفیت‌گرایی در نظام آموزش عالی است.

از اصلی‌ترین مطالبات به حق تحقق آرمان غیرامنیتی شدن دانشگاه‌ها و مقابله جدی و قانونی با مظاهر فساد و بی‌اخلاقی دردانشگاه‌ها و جلوگیری از مقاله‌فروشی‌های شرم‌آور است.

تحقق آرمان آزاداندیشی و تضمین امنیت آزاداندیشان، منتقدان و تشکل‌های آنها در درون دانشگاه‌ها از مطالبات جدی است.

از جمله نمایندگانی که نام آنها پای این نامه دیده می‌شود: علی مطهری، بهرام پارسایی، قاسم میرزایی‌نیکو، الیاس حضرتی، محمدعلی وکیلی، عبدالرضا هاشم‌زایی، حمیده زرآبادی، حمید گرمابی، سیدفرید موسوی‌بادامچی، محمدجواد فتحی، پروانه مافی، غلامرضا حیدری، علی‌اصغر یوسف‌نژاد، شهاب‌الدین بیمقدار، احمد مازنی، احمد حمزه و مصطفی کواکبیان.

منبع خلاصه: روزنامه شرق

Untitled-3Untitled-2 Untitled-4

دیدگاه ها