نمایش نوار ابزار

مصرف بهينه آب را بايد از بخش كشاورزي آغاز كرد

نماينده مردم نيشابور و فيروزه در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه در مديريت كشاورزي و استفاده از روش‌هاي جديد آبياري در اين بخش كم كاري شده است.

حميد گرمابي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا- منطقه خراسان، عنوان كرد: متاسفانه در مديريت كشاورزي و استفاده از روش‌هاي جديد آبياري در اين سال‌ها كم كاري شده است، عمده مصرف آب ما در كشاورزي است؛ بنا بر اين هر گونه صرفه‌جويي كه بخواهيم داشته باشيم ابتدا بايد سراغ بخش كشاورزي برويم تا بتوانيم آب را بهينه مصرف كنيم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: مصرف آب صنعت در خراسان زير ۵ درصد است، در اين ۵ درصد هر اندازه كه صرفه‌جويي شود، آن چنان تاثير گذار نيست ولي بيش از ۸۰ درصد مصرف آب ما در بخش كشاورزي است؛ اين جاست كه صرفه‌جويي و بهينه مصرف كردن آب مي‌تواند تاثيرگذار و مشكل‌گشا باشد.

وي با بيان اين كه در اين زمينه خيلي كم كار شده و روش‌هاي آبياري به صد سال پيش بر مي‌گردد؛ در رابطه با نقش نهادهاي تصميم ساز گفت: گرچه كارهايي در اين بخش انجام شده است ولي بايد با شدت و سرعت بيشتري ادامه يابد.

گرمابي درباره مباحث زيست ‌محيطي تصريح كرد: خوشبختانه در سال‌هاي اخير هم به لحاظ تصميم ‌سازي دولتي و هم حساسيت مردمي در رابطه با محيط زيست شاهد اتفاقات خوبي هستيم و يكي از اولويت‌هاي برنامه ششم توسعه، محيط زيست است و بودجه آن نيز افزايش يافته است و لايحه هواي پاك نيز كه در مجلس مصوب شد؛ يكي از لوايح مفيد و پيشرفته درباره محيط زيست به شمار مي‌رود كه براي اجرا بايد ابلاغ شود؛ اين لايحه مطابق با استانداردهاي روز دنياست.

وي ادامه داد: در كل عملكرد دولت آقاي روحاني را در اين چهار ساله درباره محيط زيست مثبت ارزيابي مي‌كنم اگر چه هنوز كارهايي هست كه بايد انجام شود و قطعا مردم نيز با كمپين‌ها و گروه‌هاي زيست ‌محيطي كه دارند مطالبات شان را پيگيري كرده و خواهند كرد كه قطعا اين مطالبه‌گري نيز مفيد خواهد بود و مجموع اين دو عامل اتفاقات خوبي را براي حفظ محيط زيست رقم خواهد زد.

نماينده مردم نيشابور و فيروزه در مجلس شورای اسلامی گفت: قبلا كمتر به مسئله محيط زيست چه از سوي دولت‌ها و چه از سوي مردم پرداخته مي‌شد ؛ خوشبختانه اين حساسيت در جامعه به وجود آمده و البته براي محيط زيست بي‌شك بايد هزينه كرد و سرمايه‌گذاري درست بر روي آن انجام داد.

لینک خبر در خبرگزاری ایسنا

مطالب مشابه
دیدگاه ها