نمایش نوار ابزار

کاهش توان رقابت‌پذیری صنایع پلاستیک با افزایش هزینه‌های سربار/فرسودگی تجهیزات عامل کاهش تولید تولیدکنندگان لاستیک و پلاستیک

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، گفت: در سال‌های اخیر صنایع پایین دستی پلاستیک و لاستیک به علت فرسودگی تجهیزات با رکود مواجه بودند و پایین‌تر از ظرفیت نامی خود فعالیت می‌کردند.

حمید گرمابی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص افزایش واردات تجهیزات لاستیک و پلاستیک و تاثیرات این واردات بر رونق اقتصادی این صنعت، اظهار داشت: به‌علت تحریم‌ها و مشکلات مختلف در سال‌های اخیر به‌روزآوری و نوسازی تجهیزات را در این صنعت نداشته‌ایم.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هر روز در دنیا تکنولوژی در حال تغییر است و تکنولوژی‌های با مصرف انرژی کم‌ و کارایی بالا تولید می‌شود، گفت: قطعاً شرایط بوجود آمده کمک کرده است تا تولیدکنندگان بتوانند تجهیزات مورد نیاز خود را وارد کنند و این مسئله به رونق این صنایع کمک می‌کند.

وی با اشاره به اینکه باید مراقب باشیم تا واردات بی‌رویه و بدون ضوابط نباشد، زیرا در بخش تولید تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز صنعت لاستیک و پلاستیک کشور دچار مشکل می‌شویم،گفت: باید تعادلی در میزان واردات تجهیزات و تولید ماشین‌آلات داخل کشور وجود داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سال‌ها است که با مشکلات صنایع پایین دستی پلاستیک و لاستیک آشنا هستم، تصریح کرد: قدیمی بودن ماشین‌آلات مشکلات فراوانی را برای این صنعت ایجاد کرده بود، به‌طور مثال در ماشین‌های تزریق پلاستیک تکنولوژی‌های جدیدی دردنیا وجود دارد که هزینه‌های تولید، مصرف انرژی و زمان تولید را کاهش می‌دهد.

وی ادامه داد: اغلب کارخانه‌های ما از تکنولوژی‌های روز دنیا استفاده نمی‌کنند اما در حال حاضر فرصت مناسبی برای استفاده و واردات این نوع تکنولوژی‌ها ایجاد شده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در سال‌های اخیر صنایع پایین دستی پلاستیک و لاستیک با رکود مواجه بودند و پایین‌تر از ظرفیت نامی خود فعالیت می‌کردند، خاطرنشان کرد: به همین دلیل با توجه به افزایش هزینه‌های سربار و ثابت صنایع پلاستیک و لاستیک توان رقابت‌پذیری خود را از دست می‌دهند.

لینک خبر در خبرگزاری خانه ملت

مطالب مشابه
دیدگاه ها