نمایش نوار ابزار

احیای جاده‌ی ابریشم و تبادل گردشگر باعث رونق است

برگزاری هفتمین همایش مدیران و شهرداران ایرانیِ جاده ابریشم به میزبانی شهرستان نیشابور و با حضور نمایندگانی از کارگروه گردشگریِ دفتر ارتباطات مردمی دکتر گرمابی

این مراسم با حضور شهرداران و مدیران ۴۴ شهر از سراسر ایران و برخی مسئولین کشوری در موزه‌ی دبیرستان خیام با تلاوت آیاتی از کلام اللّه مجید آغاز شد.

معاون استاندار و فرماندار ویژه‌ی شهرستان و نیز رئیس شورای اسلامی و شهردار نیشابور ضمن خوش‌آمدگویی به میهمانان و شرکت کنندگان در همایش، با تأکید بر اهمّیّت و جایگاه نیشابور در دوره‌های مختلف تاریخی تا کنون، به استفاده از ظرفیّت‌های بالای گردشگری در شهرهای مسیر موسوم به جاده ابریشم تأکید کردند.

بعد از خوانشِ محورها و دستور کار همایش توسط رئیس “مجمع جهانی شهرهای جاده ابریشم”، برخی از اعضا و شرکت‌کنندگان، نسبت به بررسی و ارائه‌ی پیشنهادهای خود از جمله : همکاری اعضا با اداره‌ی “امور ایرانیان خارج از کشور”، چگونگی مشارکت شهرهای مسیر جاده‌ی ابریشم با “صندوق احیا، بهره‌برداری از اماکن فرهنگی و تاریخی کشور”، چگونگی همکاری مشترک شهرداری‌ها با مناطق آزاد تجاری – صنعتی در حوزه‌های مختلف شهری، ایجاد بانک اطّلاعاتی در هر شهر، تولید محتواهای مختلف تبلیغاتی، ضرورت تشکیل کارگروه گردشگری در شهرداری‌های جاده ابریشم و نیز تبادل گردشگر از طریق تعیین یک یا دو آژانس مسافرتی در هر شهر با هدفِ معرّفی بیشتر جاذبه‌ها و رونق گردشگری در شهرهای مسیر جاده‌ی ابریشم، پرداختند.

رئیس حفظ و احیای بناها و محوطه‌های تاریخی کشور نیز اعلام کرد: امکان مشارکت با تمام شهرداری‌های شهرهای تاریخی را داریم و شهرداری‌ها می‌توانند اشخاص حقیقی و حقوقی را از نظر کمک‌های مالی و فنی در زمینه‌ی «احیا» معرّفی کنند تا از حضورشان استفاده کنیم.

در پایان همایش، شرکت کنندگان بازدیدی از اماکن فرهنگی و تاریخیِ نیشابور از جمله آرامگاه‌های: عطار، کمال‌الملک، خیام و نیز سایت تاریخی شادیاخ، کاروانسرای شاه‌عباسی و موزه‌ی شهر انجام دادند. در تمام بازدیدها، راهنمای متخصّص گردشگری درباره‌ی اماکن مختلف، مفاخر و بناهای مورد اشاره، توضیحات لازم را ارائه می‌کرد که بر آگاهی بازدیدکنندگان از اهمّیّت و تاریخ پرفراز و نشیبِ این شهر پایدار ایرانی افزود.

پیام راهبردی:

جا به جا کردن یک کوه هم از برداشتن اولین سنگ آغاز می‌شود. تبادل گردشگر با همت بخش خصوصی و تسهیل و کارگشایی ادارات مرتبط، هدفی دور از دسترس نیست.

۴ آبان ۹۶

جاده ابریشم جاده ابریشم

دیدگاه ها