نمایش نوار ابزار

مطالبات کشاورزان از محلّ فروش گندم تا ۳ هفته‌ی آینده پرداخت خواهد شد

جریمه‌های چاه‌های عمیق به یک چهارم کاهش پیدا کرده است.

دکتر گرمابی در جمع مردم روستای سلیمانی ضمن تسلیت به مناسبت اربعین حسینی و آرزوی قبولی عزاداری‌ها، در جلسه‌ای یک ساعته با اهالی این روستا، شنوای مشکلات مختلف آن‌ها بود.

دکتر گرمابی در خصوص پرداخت مطالبات کشاورزان از محلّ فروش گندم بیان کرد: طیّ پیگیری که از معاون رئیس‌جمهوری داشتم، گفتند «دو سوم آن پرداخت شده و قرار است مابقی، تا سه هفته‌ی آینده واریز شود».

نماینده‌ی مردم در مجلس ضمن اظهار امیدواری از تحقق این وعده افزود: اخطار بحران آب جدّی است، این موضوعی است که ۵۰ سال پیش باید به فکر می‌افتادیم، دشت نیشابور تبدیل به آبکش شده است و در این مدّت که در خدمت مردم نیشابور بوده‌ایم در خصوص مشکلات بخش کشاورزی، بارها به جهاد کشاورزی، اداره آب، مسئولان استانی و وزارت‌خانه مراجعه و مذاکره داشته‌ایم، امّا خیلی از مشکلات، ناشی از کم‌آبی است، بیشترین وقت ما هم در این زمینه صرف شده و برخی از تصمیمات هم در شُرف نتیجه است، ولی امکان استفاده از چاه‌های عمیق دشت نیشابور کمتر از جاهای دیگر است و تنها راه، مصرف بهینه است؛ طبق آمارها تا ۹۰ درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، اگر به صد سال قبل برگردیم می‌بینیم روش‌های آبیاری تغییری نکرده و فقط به جای قنات از موتور عمیق استفاده می‌شود، در استفاده از روش‌های جدید و مکانیزه، دولت ۸۵ درصد هزینه‌ی آن را در زمین‌های بزرگ پرداخت می‌کند، زمین‌های کوچک هم امکانِ ادغام دارند؛ باید از کشت گلخانه‌ای که مصرف آب را به یک هشتم می‌رساند نیز استفاده کرد. در عین حال در پیگیری که با حضور نمایندگان کشاورزی داشته‌ایم، جریمه‌های چاه‌های عمیق به یک چهارم رسید.

ایشان ادامه داد: جوان روستایی اگر شغلی در روستا نداشته باشد چاره‌ای جز خروج از روستا نخواهد داشت؛ روستاها دارد خالی از سکنه می‌شود و ساکنان آن از ۴۰ درصد به ۲۷ درصد در سرشماری سال جدید رسیده است. در حالی که اشتغال روستایی کم‌هزینه‌ترین نوع اشتغال است و دولت سیاست‌های حمایتی از آن را در پیش گرفته است. امسال ۱۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات با بهره‌ی ۶ درصد برای اشتغال روستایی اختصاص داده شده و در روستای سلیمانی هم جوانان تحصیل‌کرده زیادی هستند که می‌توانند از این امکانات استفاده کنند.

بودجه‌های تخصیصی محدود و بودجه‌ی پروژ‌ه‌های عمرانی هم ۱۵ درصد است و بقیه‌ی بودجه‌ی کشور صرف پرداخت حقوق و یارانه می‌شود؛ در عمل، تخصیص‌ها نیز کمتر از ۵۰ درصد است و هزاران پروژه‌ی نیمه‌تمام وجود دارد که تا درصدی پیشرفت کرده؛ پول کشور در آن‌ها هزینه شده، ولی اکنون به دلیل عدم تخصیص اعتبارات متوقف شده است.
تعداد زیادی از روستاهای ما در کوه‌پایه‌ی بینالود و روستاهای سیل‌خیز از جمله روستای شما به دیوار ساحلی نیاز دارند. به گفته‌ی دهیار، اعتبار این روستا  در ۴ سال گذشته تنها ۱۰۰ میلیون تومان بوده است؛ با این حال من پیگیر احداث دیوار ساحلی خواهم بود.

در رابطه با مشکلات دامداران با منابع طبیعی و چَرای دام‌ها، باید توجّه داشت که در جنوبِ کشور چه بر سر مردم آمده؛ وجود ریزگردها و گرما و رطوبتِ بالا، ناشی از تخریب طبیعت است. ممکن است همین شرایط در نیشابور هم به وجود آید. اگر همه آزاد باشند که منابع طبیعی را تخریب کنند و از آن استفاده کنند، فرزندان‌مان دچارِعواقب آن می‌شوند، امّا اگر هر قسمت از این محدودیت‌هایی که ایجاد شده غیر منطقی است مستندات آن را ارائه کنید تا پیگیر رفع آن باشم.

طرح هادی هم در روستاهای مختلف به تأخیر افتاده امّا در این روستا مراحل نهایی خود را طی می‌کند، اگر جدول‌گذاری انجام شود، برای دریافت قیر و آسفالت راحت‌تر می‌توان پیگیری کرد و به نتیجه رساند.

در مورد آسفالت مدرسه‌ی روستا هم باید توجه داشت که ۹۹ درصد بودجه‌ی آموزش و پرورش صرف پرداخت حقوق می‌شود امّا این مورد را از طریق «سازمان نوسازی مدارس» پیگیری می‌کنم.

دیگر مشکل مردم این است که بانک‌ها پروانه‌ی زمین را به‌عنوان ضامن وام قبول نمی‌کنند، من با دکتر سیف صحبت کردم؛ بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در بخش خصوصی و تقریباً همین میزان در بخش دولتی معوّقات بانکی داریم و منابع بانکی دچار مشکل‌اند، این تضمین‌ها برای اطمینان از بازگشت و چرخش مبالغ است؛ لیکن می‌توان از محلّ طرح و ماشین‌آلات آن، به‌عنوان ضامن استفاده کرد.

دکتر گرمابی در خصوص طرح آبشخور برای ۱۰ هزار دام که از وعده‌های قبلی دولت بود، نیز قول پیگیری داد.

۱۸ آبان ۱۳۹۶

روستای سلیمانی روستای سلیمانی روستای سلیمانی روستای سلیمانی

دیدگاه ها