نمایش نوار ابزار

گفتگوی تفصیلی دکتر گرمابی و سفیر ایران در اسپانیا در خصوص راه‌های معرّفی و امکان‌سنجی افزایش صادرات فیروزه نیشابور

گفتگوی تفصیلی دکتر گرمابی و سفیر ایران در اسپانیا در خصوص راه‌های معرّفی و امکان‌سنجی افزایش صادرات فیروزه نیشابور به این کشور

کاهش مبادلات مالی ایران با اسپانیا به یک دهم در اثر وضع تحریم‌ها علیه ایران و روند رو به بهبود فعلی

نشست دکتر گرمابی و دیگر اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس با سفیر ایران در کشور اسپانیا و معاونین ایشان

در این نشست و در جریان شام کاری با این مقامات ایرانی، دکتر گرمابی چگونگی معرّفی بیشتر فیروزه نیشابور و امکان صادرات آن به این کشور را جویا شد که به گفته‌ی سفیر ایران در اسپانیا، می‌توان از ظرفیّت سمینارها و نمایش‌گاه‌هایی که در این کشور برگزار می‌شود، استفاده کرد تا زمینه‌ی صادرات این سنگ قیمتی فراهم شود.

سفیر ایران در اسپانیا، میزان تبادل مالی میان دو کشور را قبل از وضع تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، ۵ میلیارد دلار اعلام کرد که پس از وضع تحریم‌ها به ۵۰۰ هزار دلار یعنی یک دهمِ میزان سابق، کاهش یافت؛ به گفته‌ی این مقام مسئول در حال حاضر این روند رو به بهبود است و به مرز یک و نیم تا ۲ میلیارد دلار رسیده که جای امیدواری است.

مقرر شد در رابطه با نحوه‌ی صادرات فلّه‌ای زعفران از کشور به دیگر کشورها تدبیر شود، چراکه زعفران ایران به صورت فلّه به این کشور وارد شده و با بسته‌بندی و بِرندی غیر ایرانی در دیگر نقاط دنیا به فروش می‌رسد.

در این نشست همچنین بر لزوم تقویت صادرات تولیدی کشور و هماهنگی میان سازمان‌ها و وزارت‌خانه‌های مربوطه تأکید شد.

سفیر ایران در اسپانیا گلایه داشت که با عدم تمرکز و برنامه‌ریزی در کشور، جذب سرمایه‌گذارانی که از سوی سفارت به ایران فرستاده می‌شوند، با مشکل مواجه شده و از سوی وزارت‌خانه‌ها جدّی گرفته نمی‌شود.

لازم به ذکر است، مقرر شد موضوعات مورد گفتگو و نقد، در کمیسیون صنایع و معادن طرح و بررسی شده و جهت رفع موانع اقدام گردد.

۱۶ آبان ۱۳۹۶

اسپانیااسپانیا

مطالب مشابه
دیدگاه ها