نمایش نوار ابزار

حضور و سخنرانی دکتر گرمابی در مراسم مجمع عمومی شهرک صنعتی خیام : امید است از رکود فعلی، به صادرات پناه ببریم

دکتر گرمابی در جمع صنعت‌گران شهرستان اظهار کرد:

اختصاص سهمی از ارزش‌افزوده به شهرک‌های صنعتی موضوعی بود که من در مجلس از آن حمایت کردم ولی اغلب نمایندگان مخالف آن بودند، به هر حال دریافت آن از مصرف‌کننده‌ی نهایی کار آسانی نیست و فرهنگ خود را می‌طلبد و به همین دلیل بار ارزش افزوده بر تولیدکننده تحمیل می‌شود که صنعت را دچار مشکل کرده است؛ در عین حال لایحه‌ی تخصیص ارزش افزوده در کمیسیون اقتصادی در حال بررسی است.

مورد دیگری که برای حمایت از صنعت در مجلس پیگیر بودم، اختصاص درصدی از درآمد شهرداری‌ها به شهرک‌های صنعتی بود که باز هم با مخالفت اغلب نمایندگان مواجه شد و نمایندگان بیشتر نگران عامّه‌ی مردم بودند.

زمانی که در کانادا تحصیل می‌کردم، شاهد بودم که ۱۵ درصد از پرداختی مصرف‌کننده‌ها در فروشگاه‌ها، بلافاصله به حساب اداره‌ی مالیات واریز می‌شد اما همان جا هم کسبه‌ای که پول نقد دریافت می‌کردند گاه اقدام به قانون‌شکنی می‌کردند؛ بنابراین فرهنگ پرداخت مالیات در ازای دریافت خدمات مهم است.

در رابطه با قیمت دلار هم تولیدکنندگانی که برای واردات مواد اولیه به خارج از کشور وابسته‌اند و از آن ‌طرف بیشتر توزیع داخلی دارند تا صادرات، از ارزش واقعی دلار استقبال نمی‌کنند؛ ارزش واقعی دلار، تفاوت تورم داخلی و تورم بین‌المللی است که هر ساله باید اضافه شود که نشده و این افزایش‌های ناگهانی و جهش، برای همه مضرّ است.

در کمیسیون تلفیق، مبلغ قابل توجهی برای مشوق‌های صادراتی اختصاص یافت از این جهت پیگیر ارتقای اداره‌ی صنعت به معاونت -علی‌رغم موانعی که وجود دارد- از طریق وزیر صنعت خواهم بود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن، ضمن توصیه به استفاده از بازار پُر رونق اطراف و ۱۵ همسایه‌ای که کشور دارد، افزود: طبق آمار ِکشور ، ما یک درصد از این بازار را استفاده می‌کنیم، خوشبختانه ساختار وزارت امور خارجه هم این تغییر را پیدا کرده که به صادرات کمک کند و امید است که از این رکود فعلی به صادرات پناه ببریم تا از این وضعیت خارج شویم.

۱۸ بهمن ۱۳۹۶

مجمع عمومی شهرک صنعتی خیام مجمع عمومی شهرک صنعتی خیام مجمع عمومی شهرک صنعتی خیام

دیدگاه ها