نمایش نوار ابزار

سخنرانی دکتر گرمابی بمناسبت فرار رسیدن یوم‌اله ۲۲ بهمن

به نام خداوند مهربان و حامی ملت بزرگ ایران

درود بر مجاهدان این مُلکِ پر گهر و شهیدان والامقام آن، از جنبش مشروطه تا انقلاب اسلامی. و تا شهداي مدافع حرم
تکریم و احترام به رهبر کبیر انقلاب اسلامي، امام خمینی رحمت‌الله علیه که خودباوری و انگیزه‌ و عزمِ مجاهدت را به مردم هدیه داد.
سلامت باد مقام معظم رهبری و همه‌ی مسئولینی که در راستای اهداف اصلی انقلاب مردم، تلاش و خدمت میکنند.
و سلام بر شما عزیزانی که با مسئولیت شناسی و اتحاد و اخلاصی ارزشمند، همواره در صحنه‌های خَلق عظمت و شکوهِ همدلیِ مردم، حاضر هستید و با گرامی‌داشتِ یوم‌الله‌هایی همچون ۲۲ بهمن ، حفظ کیان و امنیت این آب و خاک را تضمین می‌کنید.

۲۲ بهمن اما، جدای از اهمیتی که همچون دیگر مناسبتهای ملی کشورمان دارد، دارای ویژگی‌های خاصی است که بزرگداشت هر چه با شکوه‌تر این مناسبت، در حقیقت ضرورت توجه به آن ویژگی‌ها را به همه ما یادآور و بر احیای آن تأکید می‌کند :

اولین ویژگی، ادای احترام به مجاهدت‌های مردمی است که برای احقاق حقوق و مطالبات خود، مؤمنانه و خالصانه پای در میدان مبارزه‌ای نابرابر با حکومتی سرکوبگر و خشونت طلب گذاردند.
۲۲ بهمن ، نماد اراده و همتِ والای ملتی است که با رؤیای “فردایی بهتر” و ایرانی متعلق به همه‌ی ایرانیان، همدلانه خواهان تغییر در وضعیت خود شدند و جمهوري اسلامي ايران را بر گزيدند.
۲۲ بهمن ، یادآور همبستگی، شور و حماسه‌ی مردمی است که بی هراس از رگبار مسلسل‌ها، آرمان تحول‌خواهی خود را این گونه سرودند:
“فردا که بهار آید، آزاد و رها هستیم” “نه ظلم و نه زنجیری در اوج خدا هستیم.”
حق آن است که این روز را روز قدردانی از فداکاری و عزمِ نسلی بدانیم که در مقطعی از تاریخ این کشور، جانانه بپا خواستند و یکدل و متحد فریاد تغییر سر دادند و با ایثار جان و مال خویش، خواهان آینده‌ای متضمّن استقلال و آزادی و جمهوري اسلامي و معنویت برای خود و فرزندانشان شدند. نفسِ وجود و اعلام شجاعانه و مبارزه برای تحقق این مطالبه در روزگاری که جز آتش و خون پاسخی نداشت، از چنان ارزشی برخوردار است که تا همیشه باید برای بزرگداشت آن مشارکت کرد و فریاد غرور و افتخار از وجود چنان نسلی در تاریخ‌ این مرز و بوم سر داد.
وجود تحول‌خواهانی اینچنین در گذشته‌ی تاریخی یک ملت که جرأت مبارزه و تلاش برای تغییر وضع موجود خود را داشتند ، اهمیتی فراتر از نتایجِ آن مبارزه دارد و باید به آن بالید. بنابراین روز ۲۲ بهمن در حقیقت “روز مردم” است و صاحبان اصلی این مناسبت نیز همه‌ی مردم با هر اندیشه و تفکر سیاسی می‌باشند که کمترین نقطه‌ی مشترکشان، اعتقاد به همین وجه مهم و اصلیِ ضرورت برگزاری مراسم گرامی‌داشت حماسه آفرینان این روز است. هر کسی که با شعار و یا گفتار خود تلاش کند که این روز ملی را به انحصار خود درآورد، در واقع منافع ملی را فدای منفعت شخصی و گروهی نموده و رهنمودهای مقام معظم رهبری را که بارها و بویژه در سخنرانی اخیر خود، با تأکید بر دعوت از همه‌ی مردم خواهان شکوه بیشتر برگزاری این مراسم شدند ، نادیده گرفته است.

ویژگی دوم امروز، فرصت یادآوری آرمانهای انقلاب به متصدیان امور است که مسئولیتی بسیار سنگین‌تر از نقش مردم در مشارکت برای گرامی‌داشت این روز دارند. یعنی مسئولیت پاسخگویی به مطالبات نسل انقلاب و به ثمر رسانندن آرمانهایی که آن نسل در میان آتش و خون سرودند و فریاد زدند.
امروز و در آستانه‌ی رسیدن به چهل سالگی این نظام، قابل قبول نیست که ما مسئولین، بگوییم “باید صدای مردم را شنید”. قدر و منزلت این مردم والاتر از آن است که اساساً منتظر شنیدن فریادهای آنان باشیم. کرامت و بزرگواری این ملت ایجاب می‌کرد و می‌کند که قبل از هر اعتراضی از سوی آنان، مطالبات‌شان را اجابت کنیم. مردمی که همچنان بر عهد خود برای پاسداری از نظام اسلامي بر آمده از انقلاب وفادار مانده‌اند و به اصلاح امور كشور خود امیدوارند. این مردم، شایسته‌ی خدمت و حفظ حرمتی بیشتر و عمیقتر هستند .
باید همواره خود را بدهکار این مردم عظیم‌الشأن بدانیم و عزت و بزرگمنشی آنان را قدر نهیم.
ویژگی سوم مراسم۲۲ بهمن، توجهی است که جهانیان به مشارکت مردم ایران در آن نشان می‌دهند و عمق و گسترش آن بر نحوه‌ی سیاستگذاری آنان تأثیر می‌گذارد . ‌همه‌ی ما باید دقت کنیم که ۲۲ بهمن روزی است که جایگاه آن در مناسبتهای ملی کشور، تا حد توجه و دقت نظرِ همه ساله‌ی جهانیان نسبت به چگونگی انجام آن ارتقاء یافته است و نباید نسبت به این جنبه از موضوع بی تفاوت بود. بویژه در شرایط فعلی جهان که امثال ترامپ و برخی جنگ طلبان، با حمایت صهیونیسم و ارتجاع منطقه دراطراف ما، مشغول شرارت وتهدید توسط ایادی خود بر علیه میهنمان هستند، حضور فراگیر و متحد اقشار مردم در این مراسم، می‌تواند هشداری برای آنان باشد تا بلکه دچار جنون جنگ طلبی بیش از این نگردند.
تحقق انجام این مشارکت گسترده البته مستلزم تدبیر مسئولین نظام در برآورده کردن واقعی زمینه‌ی حضور همه‌ی ایرانیان از طریق سیاستهای اعتدالی در موضوعات داخلی است.
تأمین امنیت و آسایش در زندگی شخصی مردم، دو اصل مهم و اساسی در این جهت است که باید سرلوحه‌ی تصمیم‌گیری متصدیان باشد.

آنچه که به اختصار عرض شد، بخشی از ویژگی‌های ۲۲ بهمن است که امیدوارم مورد توجه همگان قرار گیرد . اینجانب تا به امروز کوشیده‌ام به قدر وسع و توان خود در این مسیر بکوشم و از خدای متعال مسئلت میکنم که فردایی بهتر را برای این مردم که شایسته‌ی بهترینها هستند رقم بزند.

پاینده باد جمهوری اسلامی ایران و سعادتمند و پیروز باد ملت مسلمان و شريف ما

دیدگاه ها